Lönekonsult i kontorsmiljö.

Hem / Utbildning / Yrkeshögskoleutbildning / Lönehantering för redovisningskonsulter

Lönehantering för redovisningskonsulter

Som redovisningskonsult har man ofta behov av att även kunna utföra lönehantering åt kunder som man redan sköter redovisning och bokföring åt. Under den här kursen får du den kompetens som krävs.

Studieort

Distans

Start

19 september 2023

Studietakt

Halvfart

Ansök senast

8 september 2023

Poäng

25 YH-poäng,
8 veckor

Kompletterar redovisningens kompetens

Den här kursen är ett komplement till redovisningskonsultens kunskaper, färdigheter och kompetenser för att kunna utföra lönehantering och agera konsultativt inom löneområdet i kombination med sina arbetsuppgifter inom redovisning och bokföring.

Upplägg

Kursen genomförs på distans och är förlagd till en halvdag (4 timmar) i veckan under 10 veckor. Kursen startar den 19 september och slutar den 5 december med ett studieuppehåll vecka 43-44. Undervisningstid tisdagar mellan kl. 13.00-16.00.  

Efter kursen

Efter avslutad kurs har du kompetens att självständigt genomföra manuell löneberäkning och avstämningar av rapportering. Du får även kompetens att utföra rimlighetsanalys av utförda löneberäkningar. Kursen ger 25 YH-poäng och ett utbildningsbevis från Myndigheten för yrkeshögskolan.

Förkunskapskrav

För att få gå denna kurs behöver du uppfylla följande:

  • 6 månaders heltidsarbete som redovisningskonsult eller motsvarande.

 

Har du frågor om utbildningen?

Om du har några funderingar kring utbildningen är du välkommen att kontakta oss.

Kontakt

Victoria Käller
Utbildningsledare YH
0470-59 26 66
victoria.kaller@montico.se