Två anläggare arbetar i en park.

Referenser | Utbildning

Wasim läste CNC och fick jobb redan under praktiken
Efter bara två år i Sverige började Wasim Albitar läsa CNC/Verkstadsteknik på Montico i kombination med yrkessvenska genom Komvux i Karlshamn. Praktiken gjorde han på Melament där han senare erbjöds fast anställning.

Hur kom det sig att du sökte till CNC-utbildningen?

– Jag letade efter en lämplig utbildning för mig eftersom jag slutade studera maskinteknik i mitt hemland. Jag kom till Montico på ett studiebesök och började studera CNC här eftersom jag älskar att arbeta med maskiner och programmering.

Vad tyckte du om utbildningen?

– Utbildningen var väldigt rolig och lärarna uppmuntrade mig alltid att fortsätta studera och hjälpte mig med mina läxor. Jag älskade utbildningen så mycket att jag blev klar med den på kortare tid än vad som krävdes.

Hur var din APL-period?

– Jag valde att göra min praktik på Melament för jag ville få mycket kunskap där jag kan lita på mig själv och ta ansvar för allt jag jobbar med. Jag kan också skriva ett program och tillämpa det på maskiner. Arbetstiderna var väldigt bra och de anställda där var väldigt trevliga. Under praktiken kunde jag fördjupa mina kunskaper mycket från skolan.

Hur ser dina framtidsdrömmar ut?

– I framtiden tror jag att jag kommer ha avancerat många kunskapssteg och kommer att kunna ta ett större ansvar än nu i mitt arbete på Melament. Ibland funderar jag på att kanske studera till ingenjör i Sverige i framtiden.

Praktiken ledde till anställning

Annica Scharin Westberg är produktionsledare på Melament och var Wasims handledare under hans APL. Så här säger hon:

– Eftersom vi har behov att anställa ville vi ge det en chans att ta emot en praktikant från Montico i Olofström. Vi är väldigt nöjda och kan tänka oss att ta emot fler praktikanter i framtiden.

– Att ha Wasim som praktikant hos oss har varit mer än guld värt. Han visade verkligen vad han lärt sig genom sin utbildning, som att kunna mäta med micrometer och att programmera. Han visade framåtanda, hade lätt för att lära sig och visade att han klarade arbeta självständigt vid maskinerna.

– Jag lärde honom att svarva i en styrd liten svarv och efter knappt två veckor var han nästan självgående. Det var då vi bestämde oss för att Wasim ska vi anställa hos oss på Melament AB.

 

Karlshamn kommun logga.

Utbildningar som leder till jobb

Det råder stor kompetensbrist inom många branscher på dagens arbetsmarknad. Våra yrkesutbildningar är utformade efter arbetsmarknadens behov. Därför kan du vara säker på att du hos Montico hittar utbildningar som leder till jobb.