Samarbetet började för några år sedan då Montico ordnade en svetsutbildning riktat mot kvinnor för Volvo CE som hade svårt att hitta svetsare och samtidigt vill öka jämställdheten. Några av de tjejer som gick utbildningen hyrdes sedan in genom Monticos bemanning.
– Montico hade en bra lösning för oss och de tjejer vi hyrde in var jätteduktiga. Tre av dem kommer faktiskt tillbaka här snart. Vi har även kört detta upplägg för kvinnliga montörer, säger Madelene.
Smidig inhyrning vid frånvaro
Sedan har samarbetet rullat på med inhyrning av framför allt svetsare men på senare tid även montörer.
– Vi hyr in konsulter på arbetssidan för att täcka frånvaro, t ex sjukdom, föräldraledighet, studieledighet och semester. Det funkar väldigt bra och smidigt. Montico förstår behovet och är måna om att hitta en lösning som passar oss. De är väldigt kundorienterade och flexibla.
Rätt person på rätt plats
– Det jag tycker är positivt är den lokala förankringen. De kan Växjöområdet, företagen som finns här och har koll på vilka som ska sluta osv. En annan sak som sticker ut är att de hittar rätt person till rätt plats. Att de inte bara tittar på kompetensen utan personligheten, helheten, att det blir rätt person för just oss.
Om Volvo CE
Volvo Construction Equipment är en av världens största tillverkare av anläggningsmaskiner med över 15 000 anställda. Produkterna finns i mer än 140 länder. Fabriken i Braås byggdes 1955 och har omkring 1 000 anställda inklusive konsulter. Förutom tillverkning finns där även funktioner som eftermarknadssupport, HR, ekonomi och IT.