Montico i Växjö

I Växjö har vi en unik bredd i våra tjänster för både företag som behöver personal eller kompetensutveckling, och för privatpersoner som söker jobb eller vill utbilda sig på vår skola.

Besöksadress:

Utbildning och
Rusta och matcha:

Kungsgatan 1B,
352 30 Växjö

Bemanning och
Industriutbildning:

Kvarnvägen 10 Hus F
352 41 Växjö

Telefon:

010-265 95 00
(Växel)

E-post:

Växelns öppettider:

Måndag till fredag
08:00 – 16:30

Lunchstängt
12:00 – 13:00

Rekrytering och bemanning i Växjö

Behöver ni personal? Vi är en fullserviceleverantör inom rekrytering och bemanning. Med specialisering på att matcha företag med rätt medarbetare för både kortsiktiga och långsiktiga behov, kan vi hjälpa till oavsett om ditt företag ska anställa eller hyra personal. Skicka en förfrågan med era personalbehov så hör vi av oss.

Med över 25 års branscherfarenhet och auktorisering inom rekrytering och bemanning har vi de verktyg och den kompetens som krävs för att hitta optimala lösningar för dina specifika personalbehov. Våra etablerade rutiner garanterar kvalitet och effektivitet i varje steg av processen.

Jobb i Växjö

För dig som söker jobb har vi flera valmöjligheter. Vi har jobb inom många branscher och roller, såväl för tjänstemän som kollektivpersonal. Du kan jobba som konsult hos oss eller bli rekryterad till något av våra kundföretag. Ett första steg mot din nya karrär är att registrera ditt CV.

Rusta och matcha i Växjö

Behöver du hjälp att navigera genom jobbsökandets utmaningar? Vår tjänst Rusta och matcha erbjuder personlig handledning för arbetssökande. Kanske känner du dig osäker på hur man gör för att hitta ett nytt jobb eller behöver vägledning i vilket yrke du ska välja? Kontakta oss så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa dig och hur du ansöker. 

Utbildning i Växjö

Som ett auktoriserat utbildningsföretag erbjuder vi ett brett spektrum av utbildningar både för företag och privatpersoner. Som företag kan ni välja att boka in några av era medarbetare på en öppen kurs hos oss, eller låta oss skräddarsy och genomföra utbildningen för hela organisationen på plats hos er. Kontakta oss så berättar vi mer.

För privatpersoner har vi ett brett utbud av kommunala vuxenutbildningar och arbetsmarknadsutbildningar i samarbete med Arbetsförmedlingen. Vi erbjuder även yrkeshögskoleutbildningar (YH).

Information om studiebesök på våra utbildningar

Besök vår skola för att få mer information om våra utbildningar och en inblick hur det är att studera på Montico.

Välkommen att besöka oss på:
Tisdagar kl 10.00 & torsdagar 13.00

Svenska för invandrare – SFI i Växjö

För dig som är ny i Sverige och behöver lära dig svenska, erbjuder vi SFI-utbildningar. Vi har också yrkesinriktad SFI där du lär dig svenska inom ett visst yrkesområde.

Läs mer om vår SFI-utbildning här ›

Vårt team i Växjö

Gina Hasic.

Gina Hasic

Försäljningschef bemanning/rekrytering
0470-59 26 61
gina.hasic@montico.se

Emily Ericsson konsultchef.

Emily Ericsson

Kontorschef
0470-78 81 86
emily.ericsson@montico.se

Marcus Sjöqvist.

Marcus Sjöqvist

Affärsutvecklare VUX
0470-78 81 82
marcus.sjoqvist@montico.se

Kjell-Åke Nordahl handledare.

Kjell-Åke Nordahl

Handledare Rusta och matcha
0470-78 81 92
kjell-ake.nordahl@montico.se

Anja Nertyk utbildningskonsult.

Anja Nertyk

Utbildningskonsult Svenska
0470-78 81 95
anja.nertyk@montico.se 

Cecilia Andersson utbildningsadministratör.

Cecilia Andersson

Utbildningsadministratör
0470-78 81 98
cecilia.andersson@montico.se 

Fahira Dedic yrkeslärare Växjö

Fahira Dedic

Utbildningskonsult SFI
0470-59 26 64
fahira.caprnja@montico.se 

Bo Johansson yrkeslärare Växjö

Bo Johansson

Utbildningskonsult Svetsteknik
0470-59 26 71
bo.johansson@montico.se 

Mohamad Azrak yrkeslärare Växjö

Mohamad Azrak

Utbildningskonsult Elteknik
0470-59 26 65
mohamad.azrak@montico.se 

Peter Axelsson yrkeslärare Växjö

Peter Axelsson

Utbildningskonsult Fastighet
0470-59 26 63
peter.axelsson@montico.se 

Jörn Brassel Pedagogisk resurs.

Jörn Brassel

Pedagogisk resurs
0470-78 81 83
jorn.brassel@montico.se 

Emma Eklund säljare.

Emma Eklund

Säljare
0470-78 81 91
emma.eklund@montico.se 

Sanna Åhlander kandidathanterare.

Sanna Åhlander

Kandidathanterare
0470-78 81 90
sanna.ahlander@montico.se

Josef Nagy affärsområdeschef utbildning.

Josef Nagy

Affärsområdeschef Vuxenutbildning
0470-78 81 81
josef.nagy@montico.se

Afa Khalil.

Afa Khalil

Handledare Rusta och matcha
0470-59 26 79
afa.khalil@montico.se

Victoria Käller utbildningsadministratör.

Victoria Käller

Utbildningsledare YH
0470-59 26 66
victoria.kaller@montico.se

Gullvi Weijk Carlert SFI-lärare.

Gullvi Weijk Carlert

Utbildningskonsult SFI
0470-59 26 60
gullvi.weijk.carlert@montico.se

Shanthi Redeback lärare Växjö.

Shanthi Redeback

Utbildningskonsult Svenska/Samhällskunskap
0470-59 26 72
shanthi.redeback@montico.se

Anders Linander utbildningskonsult svets

Anders Linander

Utbildningskonsult Svetsteknik
0470-59 26 78
anders.linander@montico.se 

Miranda Svanström utbildningskonsult vård.

Miranda Svanström

Utbildningskonsult Vård
0470-59 26 69
miranda.svanstrom@montico.se

 

Maura Lilja Garcia Utbildningskonsult Verkstadsteknik och CNC.

Maura Lilja Garcia

Utbildningskonsult
Verkstadsteknik/CNC
0470-59 26 62
maura.garcia@montico.se 

Maura Lilja Garcia Utbildningskonsult Verkstadsteknik och CNC.

Mirsad Avdicevic

Utbildningskonsult Elteknik
0470-78 81 96
mirsad.avdicevic@montico.se 

Krister Turesson konsultchef.

Krister Turesson

Affärsområdeschef Bygg och anläggning
0470-59 26 67
krister.turesson@montico.se

Anders Gamberg rekryteringskonsult.

Anders Gamberg

Rekryteringskonsult
0470-59 26 75
anders.gamberg@montico.se

Anel Aljicevic.

Anel Aljicevic

Verksamhetschef
0470-59 26 77
anel.aljicevic@montico.se

Ulrika Svensson Affärsutvecklare.

Jasmin Ramic

Studie & yrkesvägledare
0470-78 81 87
jasmin.ramic@montico.se

Ulrika Svensson Affärsutvecklare.

Ulrika Svensson

Affärsutvecklare YH
0470-59 26 68
ulrika.svensson@montico.se

Cecilia Andersson utbildningsadministratör.

Hanna Bard

Utbildningskonsult Svenska
0470-59 26 70
hanna.bard@montico.se

Julia Ekros utbildningskonsult.

Julia Ekros

Utbildningskonsult SFI
0470-59 26 74
julia.ekros@montico.se

Gustav Hägersjö yrkeslärare Växjö

Gustav Hägersjö

Utbildningskonsult Verkstadsteknik/CNC
0470-78 81 89
gustav.hagersjo@montico.se 

Martin Isberg yrkeslärare Växjö.

Martin Isberg

Utbildningskonsult Vård
0470-78 81 84
martin.isberg@montico.se

Mohamad Azrak yrkeslärare Växjö

Mohammad Abbashar Mohammad

Utbildningskonsult VVS
0470-59 26 73
mohammad.abbashar@montico.se 

Leon Jensen yrkeslärare Växjö.

Leon Jensen

Pedagogisk resurs
0470-78 81 80
leon.jensen@montico.se