Utbildning/Stöd och matchning/SFI

Bemanning/Industriutbildning

Montico i Växjö

I Växjö har vi en unik bredd i våra tjänster för både företag som behöver personal eller kompetensutveckling, och för privatpersoner som söker jobb eller vill utbilda sig på vår skola.

Rekrytering och bemanning i Växjö

Behöver ditt företag personal? Vi är ett auktoriserat rekryterings- och bemanningsföretag med över 20 års erfarenhet inom branschen. Genom vår bemanning kan du hyra skicklig personal under både kortare och längre perioder. Skicka en förfrågan till oss så hittar vi den bästa lösningen på era personalbehov!

Jobb i Växjö

Vi förmedlar jobb inom alla typer av branscher och roller, både för tjänstemän och kollektivpersonal. Du kan antingen arbeta som konsult hos oss eller bli anställd direkt hos något av våra kundföretag. Kontakta oss om du söker jobb i Växjö!

Utbildning i Växjö

För företag erbjuder vi både skräddarsydda utbildningar antingen på plats hos företaget eller i våra utbildningslokaler. Vi erbjuder också öppna kurser som startar fasta datum under hela året. Kontakta oss så berättar vi mer om våra företagsutbildningar.

För privatpersoner har vi ett brett utbud av vuxenutbildningar – komvux ›

Vi erbjuder även yrkeshögskoleutbildningar (YH) i Växjö ›

Svenska för invandrare – SFI i Växjö

För dig som är ny i Sverige och behöver lära dig svenska, erbjuder vi SFI-utbildningar. Vi har också yrkesinriktad SFI där du lär dig svenska inom ett visst yrkesområde.

Läs mer om vår SFI-utbildning här ›

Rusta och matcha i Växjö

För dig som behöver hjälp och stöd på vägen till jobb eller studier, erbjuder vi något som kallas Rusta och matcha. Du erbjuds bland annat hjälp med att skriva CV och personligt brev samt att söka jobb i närområdet. Du ansöker till Rusta och matcha via Arbetsförmedlingen.

Kontorsuppgifter

Besöksadress:

Utbildning/Rusta och matcha:
Kungsgatan 1B
352 30 Växjö

Bemanning/Industriutbildning:
Kvarnvägen 10 Hus F
352 41 Växjö

Telefon växel: 010-265 95 00
E-post: info@montico.se

Växelns öppettider:
Måndag till fredag 08:00 – 16:30
Lunchstängt 12:00 – 13:00

Följ oss

På våra sociala medier kan du läsa om senaste nytt och vad vi har på gång framåt.

Vi jobbar i Växjö

Gina Hasic regionalansvarig säljare.

Gina Hasic

Försäljningschef bemanning/rekrytering
0470-59 26 61
gina.hasic@montico.se

Emily Ericsson konsultchef.

Emily Ericsson

Kontorsansvarig konsultchef
0470-78 81 86
emily.ericsson@montico.se

Sanna Åhlander kandidathanterare.

Sanna Åhlander

Kandidathanterare
0470-78 81 90
sanna.ahlander@montico.se

Anders Gamberg rekryteringskonsult.

Anders Gamberg

Rekryteringskonsult
0470-59 26 75
anders.gamberg@montico.se

Krister Turesson konsultchef.

Krister Turesson

Konsultchef Bygg och anläggning
0470-592667
krister.turesson@montico.se

Jasmin Ramic.

Jasmin Ramic

Studie & yrkesvägledare
0470-78 81 87
jasmin.ramic@montico.se

Annica Blomstrand handledare.

Annica Blomstrand

Handledare Rusta och matcha
0470-78 81 92
annica.blomstrand@montico.se

Afa Khalil.

Afa Khalil

Pedagogisk resurs
0470-59 26 79
afa.khalil@montico.se 

Julia Ekros utbildningskonsult.

Julia Ekros

Utbildningskonsult SFI
0470-59 26 74
julia.ekros@montico.se

Victoria Käller utbildningsadministratör.

Victoria Käller

Utbildningsadministratör
0470-78 81 94
victoria.kaller@montico.se

Martin Jäverbrant utbildningsledare.

Martin Jäverbrant

Utbildningsledare
0470-59 26 66
martin.javerbrant@montico.se

Marcus Sjöqvist.

Marcus Sjöqvist

Affärsutvecklare vuxenutbildning
0470-78 81 82
marcus.sjoqvist@montico.se

Anel Aljicevic.

Anel Aljicevic

Verksamhetschef
0470-59 26 77
anel.aljicevic@montico.se 

Josef Nagy affärsområdeschef utbildning.

Josef Nagy

Affärsområdeschef vuxenutbildning
0470-78 81 81
josef.nagy@montico.se