Tre fördelar med att hyra först och anställa sen
Att rekrytera är alltid en chansning, men bemanning gör valet säkrare. Här är tre skäl till varför det är smart att börja med inhyrda konsulter innan du erbjuder fast jobb:
1. Utvärdera kandidatens attityd och värderingar i praktiken
En rekryteringsprocess kan ge en bra bild av en persons kompetens och erfarenhet, men det är först i den dagliga arbetsmiljön som det verkligen går att utvärdera hur väl en individ passar in i företagskulturen. Att hyra in en konsult ger både arbetsgivaren och den anställde tid att testa samarbetet i praktiken. Det blir tydligare om individen har rätt attityd, driv och beteende för att trivas och därmed kunna bidra till företagets framgång.
2. Minskad risk och ökad flexibilitet
Att fastanställa innebär en stor investering, både ekonomiskt och organisatoriskt. Om rekryteringen blir fel kan det vara kostsamt och tidskrävande att rätta till. Genom att börja med en inhyrd konsult kan företaget minska risken för felrekryteringar och undvika onödiga kostnader. Dessutom ger det flexibilitet att anpassa personalstyrkan efter verksamhetens behov innan man fattar ett långsiktigt beslut.
3. Effektivare urvalsprocess
Bemanningsföretag har ofta erfarenhet av att arbeta med värderingsstyrd rekrytering, vilket innebär att de redan i urvalsprocessen fokuserar på att hitta kandidater som inte bara har rätt kompetens utan även rätt inställning och beteende. Företaget får tillgång till noggrant utvalda kandidater, vilket ökar chanserna att hitta personer som passar in i både arbetsuppgifterna och företagskulturen.
Men, det finns ju provanställning. Räcker inte det?
Provanställning ingår nuförtiden i de flesta anställningskontrakt och kan vara upp till 6 månader. Det innebär att du som företag först går igenom hela rekryteringsprocessen med alla dess steg, som både tar tid och kostar pengar, men kan ändå inte vara 100% säker på att personen passar in i teamet på längre sikt.
Att hyra in medarbetare via bemanning innebär att bemanningsföretaget utvärderar och matchar konsulten både efter kundföretagets kravspecifikation och värderingar. Konsulten är anställd av bemanningsföretaget ända fram till dess företaget erbjuder en fast anställning. Om ett sådant erbjudande inte kommer är konsulten fortsatt anställd och får lön av bemanningsföretaget. Det blir en säkerhet för både individen och för företaget.