Kristina Aronsson i utbildningsmiljön.
Aktuellt från Montico | 10 juni, 2025
Rekryteringsutbildningar som leder till jobb
Monticos företagsanpassade utbildningar i samarbete med Arbetsförmedlingen gör verklig skillnad – för både företag och deltagare. Oftast leder de till anställning direkt efter studierna.

Under våren har flera lyckade rekryteringsutbildningar lett direkt till anställning. Bland annat fick samtliga sex deltagare hos Svensk Plaståtervinning i Motala jobb direkt efter utbildningen, som vi tagit fram tillsammans med företaget och Arbetsförmedlingen.

– Det är just samarbetet som gör det så bra. Vi lyssnar på företagens behov och anpassar innehållet, samtidigt som deltagarna får en bra start med både teori och praktik, säger Kristina Aronsson, utbildningssamordnare och platschef på Montico i Mjölby.

”Bästa sättet att rekrytera”

Fler exempel är utbildningar för CNC-operatörer till företag som Bröderna Carlsson, Ödeshögs Mekaniska och Minec, där majoriteten av deltagarna fått jobb direkt efter utbildningen.

– Företagen säger att det här är det bästa sättet att rekrytera. De får vara med och påverka utbildningen och lär känna deltagarna redan under praktiken, vilket gör det tryggt och enkelt att anställa, säger Kristina.

Intresset växer och fler utbildningar planeras redan till hösten.

Här kan du läsa mer om hur våra yrkesutbildningar förser företag med rätt kompetens.

 

Fler nyheter

Elmontörsutbildning för kvinnor fortsätter i samarbete med Holtab

Elmontörsutbildning för kvinnor fortsätter i samarbete med Holtab

För sjätte året i rad startar Montico och industriföretaget Holtab en utbildning till elmontör för kvinnor. Satsningen är en del av ett långsiktigt samarbete för att möta industrins behov av kompetens och samtidigt ge fler kvinnor möjlighet att ta steget in i elbranschen.

Ny CNC-utbildning i samarbete med Isiflo

Ny CNC-utbildning i samarbete med Isiflo

Montico startar nu en ny utbildning till CNC-operatör i samarbete med Arbetsförmedlingen och industriföretaget Isiflo i Gnosjö. Bakgrunden är Isiflos behov av CNC-operatörer, där utbildningen utformas för att matcha företagets krav och framtida rekryteringsbehov.

Nationell yrkesutbildning erbjuds nu på tre orter hos Montico

Nationell yrkesutbildning erbjuds nu på tre orter hos Montico

Montico har fått besked om att vår svetsutbildning (IW) beviljats ytterligare två år. Det innebär att utbildningen, som är en Nationell yrkesutbildning, genomförs för tredje året i rad och nu även kan erbjudas i Växjö, utöver Mjölby och Värnamo.

Prenumerera på Monticos Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna från oss på Montico direkt i din inkorg.