Foto på Börje, Viktor och Carl.
Aktuellt från Montico | 10 april, 2025
Montico får ny ägare – fortsätter att drivas som vanligt
Från och med den 8 april får Montico en ny ägare i form av Job Solution. Efter nästan 30 år som familjeägt företag tar nu en ny fas vid – men verksamheten fortsätter precis som vanligt.

Job Solution är en företagsgrupp som utvecklar och förvaltar bolag inom kompetensförsörjning. Deras affärsidé bygger på att samla självständiga bolag inom branschen under ett gemensamt paraply, där varje företag behåller sitt namn, sin inriktning och sitt fokus. Montico blir nu en del av denna växande koncern.

– Det känns väldigt bra och jag är övertygad om att detta stärker Montico inför framtiden. Vi får större möjligheter till fortsatt utveckling och blir ännu bättre rustade för att möta våra kunders behov, säger Börje Johansson, VD och grundare av Montico, som även fortsättningsvis kommer att leda bolaget.

Montico finns idag på 22 orter och erbjuder tjänster inom bemanning, rekrytering, utbildning och matchning.

– Vi är glada över att vi ingått avtal med Montico. De driver en viktig verksamhet och vi ser fram emot att arbeta tillsammans för att fortsätta leverera kompetensförsörjning på absolut yttersta nivå, säger Viktor Rönn, VD på Job Solution.

Fler nyheter

Elmontörsutbildning för kvinnor fortsätter i samarbete med Holtab

Elmontörsutbildning för kvinnor fortsätter i samarbete med Holtab

För sjätte året i rad startar Montico och industriföretaget Holtab en utbildning till elmontör för kvinnor. Satsningen är en del av ett långsiktigt samarbete för att möta industrins behov av kompetens och samtidigt ge fler kvinnor möjlighet att ta steget in i elbranschen.

Ny CNC-utbildning i samarbete med Isiflo

Ny CNC-utbildning i samarbete med Isiflo

Montico startar nu en ny utbildning till CNC-operatör i samarbete med Arbetsförmedlingen och industriföretaget Isiflo i Gnosjö. Bakgrunden är Isiflos behov av CNC-operatörer, där utbildningen utformas för att matcha företagets krav och framtida rekryteringsbehov.

Nationell yrkesutbildning erbjuds nu på tre orter hos Montico

Nationell yrkesutbildning erbjuds nu på tre orter hos Montico

Montico har fått besked om att vår svetsutbildning (IW) beviljats ytterligare två år. Det innebär att utbildningen, som är en Nationell yrkesutbildning, genomförs för tredje året i rad och nu även kan erbjudas i Växjö, utöver Mjölby och Värnamo.

Prenumerera på Monticos Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna från oss på Montico direkt i din inkorg.