När man är mitt uppe i verksamheten är det lätt att göra som man brukar. Produktionen är i full gång, kunderna ska ha sina leveranser och det finns alltid saker att lösa här och nu. De lite större frågorna, sådant man skulle vilja förbättra eller utveckla, får ofta vänta.
Och väl tillbaka efter sommaren är det mycket praktiskt som ska komma på plats. På vissa håll ska produktionen starta upp efter att ha varit stängd några veckor och på andra ska sommarjobbare växla över till ordinarie personal.
Vad behövs för höstens planer?
Samtidigt ska höstens planer sättas. Produktionen kanske ska utökas, ett nytt projekt startas, ny teknik införas eller en verksamhetsförändring genomföras. Vad behövs för att få det på plats?
Kompetensen är en viktig del. Finns den kunskap och erfarenhet som behövs? Går det att utveckla medarbetare som redan finns i verksamheten, eller behöver man fylla på med ny kompetens?
Låt inte vardagen stå i vägen för framtiden
Mitt i allt som ska fungera här och nu är det lätt att skjuta utvecklingen framför sig. En utbildning senareläggs eftersom personen behövs i produktionen. Ett nytt arbetssätt får vänta. Det som ska göra verksamheten bättre på längre sikt får stå tillbaka när annat är mer akut. Höstens planer flyttas fram tills det lugnat sig.
Men när kommer egentligen den där lugnare perioden? Att vänta tills det finns mer tid kan innebära att det man vill utveckla hela tiden skjuts på framtiden. För vad väntar man egentligen på – att produktionen ska gå ner och företaget få mindre att göra?
Vardagen behöver fungera, men utvecklingen behöver också få plats.



